Błąd!
Warsztat Rowerów Nietypowych
Kazimierz Leśniewski

Zrobimy rower Twoich marzeń!

Wszystkie rowery i inne pojazdy wykonywane są na indywidualne zamówienie. Przedstawione rozwiązania to część zrealizowanych dotychczas rozwiązań! Uwzględniamy wagę, wzrost, sprawność użytkowników, wymagania co do osprzętu i wyposażenia pojazdu.

dowiedz się więcej
Opinie
Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Z Upośledzeniem Umysłowym
Koło W Gdańsku
Gdańsk,05.03.2001
Od roku 1999 pan Kazimierz Leśniewski, właściciel Warsztatu Rowerów Nietypowych współpracuje z Ośrodkiem Wczesnej Interwencji i Wspomagania Rozwoju w Gdańsku wykonując przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych dzieci i osób dorosłych rowery. Ich konstrukcja pozwala na samodzielne przemieszczanie się dzieciom ze sprzężonymi niesprawnościami (mózgowe porażenie dziecięce, niedowidzenie, zaburzenia równowagi, niepełnosprawność intelektualna). Możliwość samodzielnego poruszania się to nieoceniony element usprawniania nie tylko aparatu ruchu. Poszczególne części konstrukcji są projektowane indywidualnie dla potrzeb konkretnego pacjenta (są więc unikatowe). Zapewniają bezpieczeństwo przez zastosowanie szerszych siedzisk i pasów stabilizujących, a dodatkowa stabilizacja kończyn dolnych zabezpiecza przed utrwalaniem nieprawidłowych wzorców ruchu (np. u dzieci z postaciami spastycznymi mózgowego porażenia dziecięcego). Wykonanie roweru poprzedza konsultacja wykonawcy z fizjoterapeutą, co pozwala na dobranie optymalnych parametrów pojazdu i zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń. Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że korzyści płynące z możliwości samodzielnej jazdy na rowerze dotyczą nie tylko samej osoby niepełnosprawnej, ale również jej rodziny i otoczenia.

Mgr Liliana Klimont
specj.rehabilitacji ruchowej terapeuta NDT Bobath
Gdańsk 20.10.1999
Serdecznie dziękujemy za wykonanie projektu i późniejsze wykonanie roweru, który nie tylko umożliwił nam czynne i aktywne spędzanie czasu, ale jest również świetnym urządzeniem rehabilitacyjnym dla naszej córki. Dzięki Pańskiemu patentowi mamy możliwość bywania w miejscach, do których w innych okolicznościach nie mielibyśmy możliwości dotrzeć. Niepełnosprawność Pauliny (porażenie wiotkie kończyn dolnych) uniemożliwia korzystanie z tradycyjnego roweru, dlatego Pański pomysł dał Jej szansę poczuć się jak jej sprawni rówieśnicy. Trzymamy kciuki za kolejne pomysły i życzymy dalszych sukcesów.

Paulina, Kamila i Maciej Pohlowie
Gdynia, 2001.03.20
Jesteśmy szczęśliwi, że w swoich poszukiwaniach pomocy naszemu synowi spotkaliśmy Pana Kazimierza Leśniewskiego, konstruktora rowerów nietypowych. Rowery te są dostosowane do konkretnej niepełnosprawności użytkownika. Nasz syn dotknięty jest chorobą Willi-Pradera. Jest to choroba nieuleczalna i zagrażająca życiu. Nie ma lekarstwa, które mogłoby, chociaż złagodzić skutki nieprawidłowej gospodarki hormonalnej organizmu, deformacji układu kostnego, trudności z oddychaniem, problemów krążeniowych. Dziecko odczuwa głód przez 24 godziny na dobę.Szansą na przeżycie jest rehabilitacja przez cały rok. Syn waży 118 kg. Przy tej chorobie można zjeść tylko 1000 kcal żeby nie przytyć. Spadek wagi może nastąpić tylko przy intensywnym ruchu. Krzysztof regularnie ćwiczy, uczęszcza na basen. Nie mógł niestety jeżdzić na rowerze nawet tym dla dzieci z porażeniem mózgowym ze względu na wagę ciała. Każdy upadek jest dla syna niebezpieczny ze względu na kruchość kości a operacje są niebezpieczne ze względu na uczulenie na narkozę. Możliwośc jazdy na specjalnie skonstuowanym przez pana Kazimierza Leśniewskiego rowerze daje szansę synowi na poszerzenie możliwosci rehabilitacji z jednoczesną rozwijającą radością życia świadomością, że można robić to, co tak naturalnie bez ogromnego wysiłku robią inne dzieci. Dodatkowo dla syna jest to czas, który skraca czas myślenia o jedzeniu. To wspaniale, że są tacy ludzie jak pan Lesniewski, którzy pasję połączoną z wiedzą techniczną wykorzystują dla dobra ludzi niepełnosprawnych. Dzięki niemu mogą oni przekraczać bariery, które postawiła przed nimi choroba. Nasz syn może teraz doświadczać przyjemności jazdy na rowerze. W Gdyni jest to ułatwione ze względu na naturalne leśne ścieżki rowerowe ( rower skonstruowany przez pana Leśniewskiego świetnie sprawdza się w terenie) oraz trasę rowerową na bulwarze. Syn budzi zainteresowanie, ale dzięki długofalowym działaniom Gdyni na rzecz integracji niepełnosprawnych w tym naturalnego zaciekawienia a mniej sensacyjnego gapiostwa.

Z poważaniem Alicja i Jarosław Borek
Rowery wytwarzane przez Warsztat Rowerów Nietypowych "TROP" są jedynymi tego typu przyrządami używanymi w rehabilitacji, dostępnymi na naszym terenie. Wielu pacjentów, których funkcje lokomocyjne są znacznie ograniczone doskonale radzi sobie z przemieszczaniem używając nietypowych rowerów. Konstrukcje pojazdów są dobrze dopasowane do możliwości pacjenta oraz jego opiekuna( dotyczy to głównie dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, niewidomych oraz osób dorosłych z ubytkami funkcjonalnymi w narządach ruchu). Niektóre z nietypowych pojazdów testowaliśmy w poradni rehabilitacyjnej stwierdzając ich bardzo dużą przydatność. Między innymi testowano rower przeznaczony dla osób z usztywnionym stawem biodrowym . Jego konstrukcja poprzez zmniejszenie obciążenia stawu biodrowego umożliwia również swobodne poruszanie się pacjentom z zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi oraz po alloplastyce w/w stawu . Reasumując rowery nietypowe zaspokajają potrzebę ruchu i aktywności człowieka nie odizolowując go od otaczającego świata.

Joanna Ciosek specjalista rehabilitacji medycznej